"
Sebastian Meszyński
Prezes Zarządu
email: sebastian.meszynski@abmspace.com
tel.: +48 723 404 050
ABM Space Sp. z o.o. specjalizuje się w rozwoju analogów robotów do eksploracji Układu Słonecznego. Roboty ABM Space wykorzystywane są do badań w środowiskach ekstremalnych na Ziemi.
Firma powstała w oparciu o zespoły i technologie analogów łazików marsjańskich budowanych na polskich uczelniach na konkurs University Rover Challenge w Utah, USA, w latach 2009-2013. ABM Space wdraża wypracowane rozwiązania w projektach do wykorzystania w życiu codziennym oraz rozwija prototypy i rozwiązania stanowiące podstawy do tworzenia wersji lotnych. Oprócz budowy prototypów i uczestnictwa w projektach finansowanych z Unii Europejskiej (POIG, programy międzynarodowe) oraz z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), firma oferuje wyspecjalizowane usługi testowe, analityczne i pomiarowe.
Infrastruktura systemu ReMY, zdalnego symulatora misji łazika marsjańskiego, umożliwi przedsiębiorcą oraz jednostką naukowym prowadzenie badań mających na celu opracowanie lepszych procedur sterowania i kontroli tego typu urządzeń mobilnych, a wyniki takich badań pozwolą na zwiększenie optymalności szeroko rozumianego interfejsu użytkownika.
Usługa testowa w oparciu o platformę Magma White – podczas misji badawczych organizowanych w ekstremalnych środowiskach, takich jak Sahara (Maroko), jaskinie lodowe (Austria) czy obszary polarne, sterowany drogą satelitarną z Centrum Kontroli Misji w Toruniu robot Magma White testuje szereg payloadów dla klientów zewnętrznych. Jako payloady służyć mogą przyrządy pomiarowe, komponenty elektroniczne i mechaniczne, źródła zasilania, kamery, sprzęt łącznościowy, który wymaga sprawdzenia w warunkach operacyjnych w trudnych środowiskach. Do tej pory testowano między innymi georadar Wisdom, detektor chlorofilu LIFE, elementy zawieszenia i elektroniki.
Pokazy edukacyjne robota Magma White – dowolna skala i publiczność pokazu, z możliwością wzbogacenia o multimedia. Pokaz może być profilowany jako wydarzenie popularne, edukacyjne lub specjalistyczne.
Stół z poduszką powietrzną do symulacji mikrograwitacji w 2D stanowi usługę testową dla developerów sprzętu orbitalnego i badania dynamiki małych satelitów.
OBSZARY DZIAŁALNOŚCI W SEKTORZE KOSMICZNYM:
Automation,
Telepresence & Robotics,
GŁÓWNE PROJEKTY SEKTORA KOSMICZNEGO:
Misja Dachstein 2012 – testy francuskiego georadaru Wisdom rozwijanego dla misji EXOMARS, przeprowadzone w analogu marsjańskim w jaskiniach lodowych alpejskiego masywu Dachstein.
Misja Maroko 2013 – zdalnie realizowana misja badawcza w analogu marsjańskim na Saharze, z testami amerykańsko-austriackiego detektora chlorofilu L.I.F.E.
Projekt urządzenia pomiarowego z grupą WROONA z Instytutu Geologii PAN we Wrocławiu (projekt trwa)
Magma-Laser – polsko-austriacki program rozwojowy detektora L.I.F.E.
Projekt IMPENDER w ramach grantu z ESA
Projekt W.I.M.R. w ramach grantu z ESA
OBSZARY DZIAŁALNOŚCI NAUKOWO-BADAWCZEJ:
Oprogramowanie i systemy sterowania robotów, z elementami autonomii.
Konstrukcje robotów i automatyka.
Badania analogów planetarnych, z logistyką i organizacją misji.
ZAPLECZE LABORATORYJNO-TECHNICZNE:
Firma dysponuje powierzchnią 200m2 w centrum Torunia. Zaplecze obejmuje przestrzeń biurową, zaplecze elektroniczne i mechaniczne oraz pracownie programistyczne. W ramach tej przestrzeni prowadzone są prace związane z projektowaniem i budowaniem konstrukcji robotów, oprogramowaniem systemów sterowania robotami, autonomią robotów mobilnych oraz prace związane z szeroko rozumianą automatyką
KLIENCI I PARTNERZY:
Austrian Space Forum
Centrum Badań Kosmicznych PAN
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
PIAP
Mars Society Polska
Amepox sp. z o.o.
Sybilla Technologies sp. z o.o.
Cillium Engineering, sp. z o.o.

Stół z poduszką

Magma White

Magma White z georadarem Wisdom dla misji Exomars – jaskinie Dachstein 2012