Firma KP Labs została założona w 2016 roku przez grupę inżynierów i naukowców z Politechniki Śląskiej w Gliwicach, którzy dostrzegli potencjał biznesowy w zastosowaniu algorytmów uczenia maszynowego do rozwiązywania problemów świata. Misją KP Labs jest przyspieszenie eksploracji kosmosu poprzez rozwój autonomicznych sond kosmicznych i technologii robotycznych.
Zespół inżynierów pracuje głównie nad rozwojem jednostek przetwarzających (DPU, OBC z DPU) wraz z rozwiązaniami opartymi na AI dla aplikacji kosmicznych, takich jak rekonstrukcja superrozdzielcza, analiza hiperspektralna obrazów satelitarnych, przetwarzanie obrazów, klasyfikacja i segmentacja, przetwarzanie znaczników oraz detekcja obiektów (z wykorzystaniem zarówno podejścia klasycznego, jak i uczenia maszynowego).
W 2022 roku KP Labs otworzyło swoje prywatne Centrum Badań i Rozwoju. Obejmujący trzy piętra obiekt o powierzchni 2370 m2 został zaprojektowany tak, aby zapewnić idealne środowisko do rozwoju innowacyjnej elektroniki i technologii kosmicznej. Jest on wyposażony w szereg specjalistycznych laboratoriów i urządzeń, umożliwiających zespołowi łatwe prowadzenie projektów badawczo-rozwojowych.
Produkty i usługi:
KP Labs rozwija własną linię produktów o nazwie Smart Mission Ecosystem. Linia zapewnia konstruktorom i operatorom misji niezbędny sprzęt, oprogramowanie i algorytmy do przetwarzania danych na orbicie. W przeciwieństwie do trudnych do zintegrowania rozwiązań, Smart Mission Ecosystem został zaprojektowany w holistyczny sposób tak, aby współpracujące ze sobą komponenty nie tylko przetwarzali dane na pokładzie satelity, ale także zapewniali bezpieczniejsze i bardziej odporne na błędy misje. W skład linii wchodzi:
Oryx – modułowe oprogramowanie opracowane do kontroli misji małych satelitów.
Antelope – komputer pokładowy do zarządzania satelitą zawierający moduł do przetwarzania danych na orbicie (DPU). Jest to główny moduł satelity, odpowiedzialne za kontrolę nad misją i wykonywanie podstawowych zadań.
Leopard – zgodna ze standardem CubeSat jednostka do przetwarzania danych umożliwiająca projektantom misji zastosowanie rozwiązań AI w przestrzeni kosmicznej. Jednostka została zaprojektowana tak, aby wspierać zbieranie, zarządzanie i przetwarzanie danych na orbicie wysyłając do stacji naziemnej najbardziej cenne informacje.
Lion-zgodna ze standardem SmallSat jednostka przetwarzania danych oparta na Kintex UltraScale FPGA. Umożliwia ona zastosowanie sztucznej inteligencji i zaawansowanego przetwarzania danych na pokładzie satelity.
Oasis – jednopłytkowe, kompatybilne z formatem CubeSatem PC-104 EGSE (Electric Ground Support Equipment), które umożliwia uruchomienie oprogramowania na symulowanym sprzęcei, zanim podsystemy będą fizycznie obecne.
The Herd – grupa algorytmów (klasycznych oraz AI) do wstępnego przetwarzania oraz przetwarzania danych dedykowanych do obserwacji Ziemi zawierające m.in. algorytmy korekcji obrazu, analizy danych hiperspektralnych czy detekcji obiektów.
Klienci i partnerzy:
- Integratorzy i operatorzy systemów kosmicznych
- Międzynarodowe agencje kosmiczne
- Małe i średnie przedsiębiorstwa z sektora kosmicznego
- Uniwersytety
Projekt Intuition-1
Głównym przedsięwzięciem KP Labs jest finansowany przez UE projekt misji kosmicznej Intuition-1 (okres realizacji: styczeń 2018-grudzień 2023) Celem misji jest obserwacja Ziemi za pomocą satelity wyposażonego w instrument hiperspektralny oraz sprzęt umożliwiający zaawansowane przetwarzanie danych na pokładzie satelity z wykorzystaniem głębokich konwolucyjncych sieci neuronowych. Intuition-1 będzie satelitą klasy 6U, w kształcie prostopadłościanu o wymiarach 10x22x36 cm i masie około 10 kg.