ITTI jest firmą technologiczną, od 1996 roku dostarczającą rozwiązania dla firm i instytucji w Polsce i zagranicą w zakresie praktycznego wykorzystania nowoczesnych technologii IT.
Głównym obszarem działalności firmy jest rozwój innowacyjnych aplikacji i dedykowanego oprogramowania. ITTI prowadzi także od szeregu lat prace badawczo-rozwojowe w ramach programów międzynarodowych (m.in. H2020).
Siedziba firmy znajduje się w Poznaniu.
W sektorze kosmicznym firma specjalizuje się w tworzeniu oprogramowania na potrzeby:
- systemów świadomości sytuacyjnej w zakresie kosmosu (Space Situational Awareness)
- wspierania działań AIT (Assembly Integration and Testing) podczas przygotowywania misji
- protokołów komunikacyjnych (m.in. SpaceWire)
Wybrane projekty zrealizowane dla ESA
Systemy świadomości sytuacyjnej (SSA):
- P2-NEO-VI NEO User Support Tools (w ramach programu SSA)
- NEODECS – NEO Data Exchange and Collaboration Service
- NOAS – NEO&SST Observation Assistant Service
- SANORDA – Service for Archival NEO Orbital and Rotational Data Analysis
- SSA PL – Feasibility study to Setup a Polish Component to SSA
Oprogramowanie wspomagające przygotowywanie misji:
- HMI – The technology framework for the development of modular, portable and adaptive Human-Machine Interfaces in ground segment software products
- INSPECTOR – INtegrated SPacE Components Test platfORm
- ATENA – Adjusting open Test Exchange staNdard to the spAce domain
Protokół SpaceWire:
- SPACEMAN – A SpaceWire Network Management Tool
- SPACER – Implementation and Validation of the SpaceWire-R Protocol
Wybrane rozwiązania opracowane przez ITTI
- Narzędzia do obserwacji obiektów NEO
ITTI wspólnie z OA UAM opracowało dla ESA zestaw narzędzi wspomagających astronomów w obserwacjach planetoid (ang. Near Earth Objects – NEO), m.in.: planowanie obserwacji, wizualizacja 3D orbit, kalkulator podstawowych wartości. Narzędzie zostało opracowane w formie serwisu WWW, który zostanie udostępniony na stronie internetowej ESA.
- ATENA – system do projektowania i wykonywania testów funkcjonalnych systemów satelitarnych
System ATENA wykorzystuje standard OTX (Open Test sequence eXchange format), stosowany powszechnie m.in. w przemyśle samochodowym. ATENA składa się z dwóch części: OTX Editor oraz OTX Engine. Edytor pozwala na budowanie procedur w formie graficznej (schemat blokowy), drzewa lub tekstowej (XML), a OTX Engine jest odpowiedzialny za wykonywanie procedur przesyłanych z Edytora lub wprowadzanych przez użytkownika jako parametr w konsoli systemowej.
- SPACEMAN – system do zarządzania sieciami SpaceWire
SPACEMAN oferuje zbiór narzędzi i mechanizmów służących do kompleksowego i łatwego zarządzania sieciami SpaceWire (SpW), stosowanymi w komunikacji pokładowej. Realizowane funkcjonalności: (i) automatyczna detekcja topologii sieci SpW, (ii) konfiguracja sieci SpW, (iii) porównywanie sieci SpW, (iv) wizualizacja w czasie rzeczywistym zmian sieci SpW, (v) tworzenie i edytowanie graficznych modeli sieci SpW, (vi) reprezentacja sieci SpW w formacie XML, (vii) testowanie sieci na poziomie pakietów NDCP, RMAP i SpaceWire .
Klienci i partnerzy:
Firma prowadzi prace m.in. w ramach programów Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), Komisji Europejskiej (m.in. program H2020), Europejskiej Agencji Obrony (EDA) i Europejskiej Agencji ds. Bezpieczeństwa Sieci i Informacji (ENISA).
Wśród partnerów ITTI znajdują się uniwersytety, instytuty badawcze oraz małe, średnie i duże firmy z Polski i z zagranicy.