Wizytówka
Nazwa
6ROADS Sp z o.o.
Lokalizacja
Kraków
Typ działalności
Imię i nazwisko
Michał Żołnowski
Stanowisko
Member of the Board
Opis działalności

6ROADS jest wysokospecjalistyczną firmą zajmującą się poszukiwaniami, obserwacjami oraz astrometrią szeroko rozumianych obiektów kosmicznych stworzonych przez człowieka. W zakres naszych zainteresowań wchodzi obserwacja zarówno czynnych satelitów oraz wyłączonych z użytku tzw. śmieci kosmicznych.

Podstawą naszego systemu jest pięć zautomatyzowanych obserwatoriów astronomicznych zlokalizowanych w różnych obszarach naszego globu.

-Chile, San Pedro de Atacama, Polonia Observator

– Spain, Nerpio, Nerpio Observatory

-Italy, Carpineti, Rantiga Observator

-Poland, Cracow, Solaris Observatory

-Poland, Oborniki, 6ROADS Observatory

Pierwsze obserwatorium należące dziś do 6ROADS zostało zbudowane w 2003 roku, czyniąc je jednym z pierwszych tego typu w Polsce. Od tego czasu zastosowaliśmy wiele nowatorskich rozwiązań usprawniających zarówno obserwacje jak i redukcję danych.

Dziś mamy kilkunastoletnie doświadczenie w zarządzaniu obserwatoriami w najbardziej odległych miejscach. Zaawansowany technologicznie sprzęt narażony jest na wiele niesprzyjających czynników lecz mimo to praktycznie każdej pogodnej nocy obserwatoria dostarczają wielu wartościowych danych obserwacyjnych. 6ROADS ma teoretyczną i praktyczną wiedzę w utrzymaniu zaawansowanych systemów jakimi są zdalne obserwatoria. Dodatkowo liczne odkrycia astronomiczne dokonane przez członków naszego zespołu potwierdzają praktyczne umiejętności w obserwacji oraz analizie zjawisk astronomicznych.

Dzięki odpowiedniej lokalizacji istniejących obserwatoriów oraz ambitnym planom rozbudowy naszego systemu możliwa jest praktycznie ciągła, długofalowa obserwacja obiektów. Jeśli tylko charakterystyka orbity danego satelity na to pozwala zadania z jednego obserwatorium przekazywane są do kolejnego, co umożliwia szybkie zdobycie materiału obserwacyjnego koniecznego do wykonania wartościowych pomiarów astrometrycznych.

Biura z kontrolą dostępu, zwielokrotnione połączenia internetowe (w tym satelitarne), komputery przemysłowe, struktury firmy (SPOC, SOP) oraz wiele innych elementów czyni z 6ROADS gotową na nowe wyzwania firmę. Dzięki ścisłej współpracy z wiodącymi ośrodkami uniwersyteckimi w Polsce oraz zagranicą firma 6ROADS ma ciągły dostęp do najnowszych technologii obserwacyjnych oraz wiedzy z dziedziny SST.

Produkty i usługi
Services & applications based on data from navigation satellites
Services & applications based on satellites telecommunication
Integrated applications
  • Obserwacje satelitów oraz tzw. śmieci kosmicznych na orbicie wokółziemskiej
  • Astrometria obiektów umożliwiająca wyznaczanie oraz analizę orbit przez współpracujące z 6ROADS podmioty
  • Aktywność w ramach SST (Space Surveillance and Tracking)

 

Technologie
TD 8 System Design & verification
TD 9 Mission Operation and Ground Data systems
TD 11 Space Debris
TD 12 Ground Station System and Networks
TD 13 Automation, Telepresence & Robotics
TD 16 Optics
TD 17 Optoelectronics
Dodatkowe informacje

Klienci :

  • Europejska Agencja Kosmiczna,
  • ITTI Poznań,
  • GMV ltd.,
  • Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu,
  • Politechnika Federalna w Zurychu,
  • Uniwersytet Zuryski,
  • Uniwersytet Zachodniego Sidney