Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego został partnerem 7. edycji European Rover Challenge (ERC) w Kielcach, największego w Europie wydarzenia kosmicznego łączącego międzynarodowe zawody łazików marsjańskich z pokazami naukowo-technologicznymi.

European Rover Challenge to wydarzenie, które od wielu lat przybliża szerokiej publiczności kosmos i uświadamia rosnącą rolę nowoczesnych technologii w codziennym życiu. ERC to także miejsce spotkań przedstawicieli nauki i biznesu zainteresowanych wykorzystywaniem technologii kosmicznych i robotycznych. W dotychczasowej historii imprezy, wśród prelegentów występowali m.in. wiceszef NASA, dyrektora ESA ds. robotyki i automatyki, prezesi firm kosmicznych czy astronauci z legendarnej misji jak Apollo.

Zawody łazików marsjańskich

Pierwszą częścią ERC będą zawody łazików marsjańskich, które odbędą się 10 września br. na terenie kampusu Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach. Zawodnicy będą mogli rywalizować w dwóch formułach: stacjonarnej i zdalnej. W zawodach ON-SITE (stacjonarnych) drużyny wykorzystają zaprojektowany przez siebie łazik, aby zmierzyć się z zadaniami wzorowanymi na wyzwaniach, przed jakimi stoją roboty w prawdziwych misjach marsjańskich. Zawodnicy biorący udział w formule REMOTE (zdalnej), wykonają zadania przy pomocy łazika Leo, zaprojektowanego przez polski start-up. Dzięki możliwości sterowania łazikiem z dowolnego miejsca na świecie drużyny mają możliwość jeszcze bardziej precyzyjnego odwzorowania pracy inżynierów ESA oraz NASA. W tym roku do finałowego etapu konkursu zakwalifikowało się niemal 40 drużyn z trzech kontynentów. We wcześniejszych edycjach w zawodach wystartowało blisko 2500 zawodników z 25 krajów.

Strefa Inspiracji, czyli o lotach w załogowych na Marsa i eksploracji Księżyca

Druga część wydarzenia obejmie liczne prelekcje i warsztaty. Każdy z trzech dni będzie miał swój motyw przewodni. W piątek, 10 września eksperci przybliżą temat Marsa i planów lotów załogowych na Czerwoną Planetę. Drugi dzień poświęcony zostanie Księżycowi i jego biznesowo-ekonomicznemu potencjałowi,  a także komercjalizacji sektora kosmicznego. Tegoroczną edycję wydarzenia zakończą rozmowy na temat technologii kosmicznych na Ziemi oraz sukcesów polskich i zagranicznych firm w tej dziedzinie. Wśród prelegentów nie zabraknie ekspertów ze światowych oraz krajowych organizacji sektora kosmicznego. Zaproszenie na wydarzenie przyjęli między innymi dr Robert Zubrin – założyciel i prezes Mars Society, prof. Chris Welch, prezes najstarszej organizacji kosmicznej British Interplanetary Society, Cesar Urrutia – współzałożyciel SPACE AG, Mayank – założyciel i dyrektor zarządzający Celestial Space Technologies GmbH czy Billy Almon, astrobiofuturysta i b. dyrektor kreatywny w Walt Disney Imagineering.

Marsjański tor jedną z atrakcji ERC 2021

Jedną z największych atrakcji tegorocznej edycji będzie Marsyard, czyli marsjański tor, po którym będą jeździć łaziki. Organizatorzy zdecydowali, że w tym roku w Kielcach powstanie największy na świecie, niemal dwumetrowy, aktywny wulkan marsjański. Precyzyjne odtworzenie geologicznej historii gleby obszaru Elysium Planitia sprawia, że kielecki projekt będzie jedyną tego typu instalacją na świecie.

Zmagania drużyn w zawodach oraz prelekcje ekspertów będzie można śledzić także online. Transmisja ze wszystkich trzech dni ERC będzie dostępna na stronie internetowej www.roverchallenge.eu, na stronie wydarzenia na Facebooku oraz na kanale SpaceTalks na YouTube. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Wydarzenie będzie transmitowane w internecie w dwóch językach.

Współorganizatorami wydarzenia są Europejska Fundacja Kosmiczna, Specjalna Strefa Ekonomiczna „Starachowice” S.A., Województwo Świętokrzyskie oraz Politechnika Świętokrzyska. Partnerem Strategicznym Wydarzenia jest Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe. Miasto Kielce pełni funkcję Miasta Gospodarza. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Europejska Agencja Kosmiczna, Minister Edukacji i Nauki, Minister Spraw Zagranicznych, Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego oraz Polski Internet Optyczny PIONIER. Projekt dofinansowany jest z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki.