Finał piątej edycji ERC odbędzie się w dniach 13-15 września 2019 r. na terenie Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach.

Poza obserwacją zmagań zespołów na odwiedzających czekać będzie również pełna atrakcji Strefa Pokazów Naukowo-Technologicznych, a także prelekcje oraz warsztaty dla młodszych i starszych pasjonatów nauki. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

40 zespołów, 15 krajów, 5 kontynentów

Interplanetar, Reactor, Robocol czy D.I.A.N.A. – to nie nazwy nowo odkrytych ciał niebieskich, choć skojarzenia z kosmosem są jak najbardziej słuszne. Tak nazywają się niektóre z drużyn, które zakwalifikowały się do udziału w tegorocznym ERC. Łącznie w Kielcach pojawi się 40 zespołów m.in. z Niemiec, USA, Wielkiej Brytanii, Turcji, Indii czy Australii. Wśród uczestników zobaczyć będzie można kanadyjską drużynę Robotics for Space Explorationz Uniwersytetu w Toronto (zdobywców brązowego medalu podczas ERC 2018) i czeską RoverOva z Uniwersytetu w Ostravie, która w zeszłym roku debiutowała w zawodach zajmując w ostatecznym rankingu drużyn czwarte miejsce. Po raz pierwszy European Rover Challenge gościć będzie także zespoły z Peru czy Sri Lanki. Wśród finalistów nie mogło zabraknąć silnej reprezentacji z Polski. W szranki o złoty medal staną m.in. ekipy z Gliwic, Krakowa i Łodzi, a także ubiegłoroczny zwycięzca ERC – drużyna IMPULS z Politechniki Świętokrzyskiej.

Na potrzeby zawodów na kampusie kieleckiej uczelni zostanie uformowane pole marsjańskie, które swoim kształtem, kolorem i składem geologicznym imitować będzie powierzchnię Czerwonej Planety. To na tym torze zawodnicy rywalizować będą w czterech konkurencjach terenowych, których zadaniem jest zaprezentowanie możliwości stworzonego przez nich robota marsjańskiego i jego zdalnej nawigacji – mówi Łukasz Wilczyński z Planet Partners, pomysłodawca i główny organizator ERC. I dodaje: zadania terenowe są otwarte dla publiczności, która w tym roku będzie mogła podglądać zmagania drużyn z niemal każdej strony.

Bolidy, drony i warsztaty budowy robotów

European Rover Challenge jest imprezą otwartą, z wstępem wolnym dla wszystkich widzów. W Strefie Pokazów Naukowo-Technologicznych na pasjonatów kosmosu, robotyki i nauki w każdym wieku czekać będzie kilkadziesiąt namiotów wypełnionych po brzegi atrakcjami. Wśród nich m.in. pokazy eksperymentów naukowych, warsztaty budowy robotów, rakiet oraz mini balonów stratosferycznych, symulacje hologramowe i przejazdy bolidów. Zobaczyć będzie można także prezentacje polskich urządzeń stworzonych przez firmy sektora kosmicznego, które wykorzystywane są w misjach kosmicznych ESA (Europejskiej Agencji Kosmicznej) i NASA. W 50-tą rocznicę lądowania pierwszego człowieka na Księżycu jeszcze mocniej bierzemy sobie do serca słowa Neila Armstronga o wielkim kroku dla ludzkości. Chcemy, by ERC nie tylko otwierało drzwi do kosmicznej kariery dla zawodników, ale także by stanowiło inspirację dla dziesiątków tysięcy ludzi, w tym najmłodszych, którzy co roku odwiedzają to wydarzenie. Kto wie, być może wśród nich znajdzie się osoba, która dzięki temu, że połknęła bakcyla nauki na ERC, kiedyś jako pierwsza postawi swoją stopę na Czerwonej Planecie – przekonujeŁukasz Wilczyński.

Międzynarodowe zawody robotów marsjańskich ERC to dla publiczności także doskonała okazja, by spotkać na żywo znanych i lubianych popularyzatorów nauki i kosmosu. Dr Tomasz Rożek – fizyk, dziennikarz naukowy i autor kanału „Nauka. To Lubię!” na Facebooku będzie przeprowadzał wywiady z gośćmi specjalnymi wydarzenia, studio komentatorskie oraz transmisję online poprowadzi Piotr Kosek z największego astronomicznego programu internetowego „Astrofaza”, a w roli gospodarza wydarzenia ponownie wystąpi Karol Wójcicki, twórca fanpage’a „Z głową w gwiazdach”. Dla widzów organizatorzy przygotowali także pokazy naukowe z Wiktorem Niedzickim – twórcą niezwykle popularnego w latach 80. i 90. cyklu programów „Laboratorium” w TVP.

Nauka i biznes zacieśniają współpracę

Oprócz międzynarodowych zawodów robotów marsjańskich i Strefy Pokazów dla publiczności, w programie piątej edycji ERC znalazło się również miejsce na konferencję mentoringowo-biznesową, która obejmować będzie dwa główne tematy.

Pierwszym jest biznes i przedsiębiorczość. W tym bloku prezentowane będę realne przykłady współpracy firm z sektora kosmicznego z podmiotami z innych branż oraz korzyści dla lokalnych firm, jakie płyną z uczestnictwa w międzynarodowych projektach kosmicznych. Przedstawione zostaną również studia przypadków wdrożeń technologii kosmicznych w branży medycznej i teleinformatycznej. Drugi główny temat konferencji to robotyka, w tym m.in. rozwój europejskiego klastra robotyki PERASPERA, możliwości komercjalizacji projektów akademickich oraz ziemskie zastosowania łazików, np. w rolnictwie, górnictwie czy służbach mundurowych.

Wśród prelegentów spotkać można będzie m.in. głównych inżynierów misji ExoMars z Europejskiej Agencji Kosmicznej, reprezentantów zagranicznych agencji kosmicznych czy też przedstawicieli największych firm europejskiego przemysłu kosmicznego, takich jak AIRBUS, SENER i GMV. Bogaty program konferencji będzie realizowany w trakcie dwóch pierwszych dni trwania zawodów. Szczegółowe informacje na temat obszarów tematycznych, terminów i sposobu rejestracji na wydarzenie dostępne są na stronie www.roverchallenge.eu.

Marsjański klimat w drodze do pracy

Mieszkańcy Kielc już mogą poczuć przedsmak tego, co będzie się działo podczas tegorocznych zawodów ERC. Od 20 sierpnia bowiem po ulicach stolicy województwa świętokrzyskiego kursuje Marsobus – pierwszy w Polsce edukacyjny autobus marsjański wypełniony po brzegi ciekawostkami o Czerwonej Planecie. Pasażerowie komunikacji miejskiej w Kielcach mogą teraz podczas codziennych podróży po mieście dowiedzieć się m.in. dlaczego marsjańska ziemia ma charakterystyczny rdzawy kolor, jak długo trwa rok na Marsie oraz jaki kolor ma zachodzące na tej planecie słońce. Organizatorzy ERC wykorzystali przestrzeń w autobusie, by przybliżyć również podróżnym temat polskich urządzeń, które już biorą udział w misjach marsjańskich. Marsobus, jako część taboru MPK będzie kursował na różnych trasach aż do 15 września.

Współorganizatorami European Rover Challenge 2019 są Europejska Fundacja Kosmiczna
i Specjalna Strefa Ekonomiczna „Starachowice” S.A. oraz Mars Society Polska, Województwo Świętokrzyskie, Politechnika Świętokrzyska przy współpracy z Miastem Kielce oraz Akademią Leona Koźmińskiego – współorganizatorem konferencji mentoringowo-biznesowej.

Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Komisji Europejskiej, Europejskiej Agencji Kosmicznej, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Polskiej Agencji Kosmicznej oraz Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego. Więcej na temat wydarzenia można czytać na bieżąco na stronie www.roverchallenge.eu.

Autobus edukacyjny jest efektem współpracy firmy komunikacyjnej Planet Partners, członka Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego, z organizatorami ERC oraz Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacji w Kielcach.

Zdjęcie autorstwa European Rover Challenge.