Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego objął patronatem honorowym czwartą edycję European Rover Challenge, które odbędzie się 14-16 września 2018 roku w Muzeum Przyrody i Techniki Ekomuzeum im. Jana Pazdura w Starachowicach.

European Rover Challenge to największe w Europie międzynarodowe zawody robotyczno-kosmiczne. Z każdą kolejną edycją wzrasta zainteresowanie wydarzeniem. W tegorocznym finale zmierzy się ze sobą 50 drużyn. Zespoły składają się z kilkunastu osób, które w ciągu roku przygotowują w pełni funkcjonalnego robota marsjańskiego.

Odwiedzający mają szansę na obejrzenie rywalizacji między robotami oraz pozyskanie wiedzy poprzez pokazy naukowo-technologiczne nt. kosmosu oraz korzyści z jego eksploracji. Tegoroczna edycja przewiduje także zaangażowanie publiczności w konkurencję, w której uczestnicy sterując zdalnie małym robotem ziemskim będą musieli pokonać tor z przeszkodami. Zaplanowana jest także wystawa prezentująca fragment bazy kosmicznej MARS 2030, czyli projekt przestrzeni mieszkalnej dla załogowych statków kosmicznych.

Organizatorzy wydarzenia zapewniają także obecność wyjątkowych gości. W tym roku na European Rover Challenge pojawi się m.in. założyciel Mars Society – dr Robert Zubrin, kierownik działu robotyki Europejskiej Agencji Kosmicznej, dr Gianfranco Visentin, a także Timothy Peake, pierwszy brytyjski astronauta ESA, który pracował na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Ten ostatni weźmie udział w ceremonii otwarcia zawodów, zaplanowanej na piątek (14 września), a podczas specjalnego wykładu dla publiczności opowie o swojej pracy w ośrodku szkolenia astronautów ESA.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Więcej na temat wydarzenia można czytać na bieżąco na stronie www.roverchallenge.eu.

Organizatorzy ERC