Na tegorocznej trzeciej edycji Śląskiego Festiwalu Nauki, który odbędzie się w dniach 13-14 stycznia w Katowicach, po raz pierwszy pojawi się strefa kosmiczna.

W harmonogramie festiwalowej sceny głównej na 13 stycznia zaplanowano debatę pt. Przyszłość branży kosmicznej w Polsce. W dyskusji udział wezmą: prezes Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego Paweł Wojtkiewicz, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej dr Grzegorz Brona, przedstawiciele firm Astronika i Future Processing oraz Centrum Badań Kosmicznych PAN. Moderatorem debaty będzie Łukasz Wilczyński, prezes European Space Foundation i organizator European Rover Challenge. Ze sceny głównej rozmowa przeniesie się zapewne do strefy kosmicznej, co stworzy potencjalnie okazję dla zainteresowanych osób do kontunuowania dyskusji z prelegentami.

Strefa kosmiczna będzie zlokalizowana w sali wielofunkcyjnej Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach.  W debiutującej strefie znajdą się różne atrakcje związane z kosmosem, jak dmuchane mobilne planetarium, wybieg dla łazików marsjańskich na którym zaprezentują się łaziki czterech zespołów konstruktorskich z polskich politechnik, skafandry kosmiczne oraz żyroskop, pozwalający doświadczyć przeciążeń doznawanych przez astronautów. W strefie kosmicznej będzie można również spotkać wyjątkowych gości, takich jak astronautkę NASA Nicole Stott oraz przedstawicieli polskiego habitatu marsjańsko-księżycowego, czyli specjalistycznej placówki przeznaczonej do symulacji załogowych misji kosmicznych na Księżycu i Marsie. W trakcie dwudniowego festiwalu w strefie kosmicznej odbędzie się kilka wykładów związanych z tą nieziemską tematyką.

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w Śląskim Festiwalu Nauki, a w szczególności do wysłuchania debaty na temat przyszłości polskiego sektora kosmicznego.

Szczegółowy harmonogram dostępny tutaj.