KP Labs został założony w 2016 roku przez grupę inżynierów związanych z Politechniką Śląską, którzy dostrzegli potencjał tkwiący w połączeniu ich naukowych pasji i biznesu.
Działalność spółki skupia się na wytwarzaniu zaawansowanych rozwiązań informatycznych w zakresie wizji komputerowej i uczenia maszynowego (machine learning), a także oprogramowania lotnego. Metodyczne i innowacyjne podejście, które sprawdziło się w realizowanych wcześniej projektach badawczych przekłada się na najwyższą jakość oprogramowania dostarczanego Klientom.
Misją KP Labs jest przyspieszenie eksploracji kosmosu poprzez rozwój autonomicznych sond kosmicznych i technologii robotycznych.
Kluczową wartością firmy jest wysoce wykfalifikowana kadra o dużym potencjale i doświadczeniu w projektach badawczo – rozwojowych.
Produkty:
Instrumenty do obrazowania Ziemi
- Hiperspektralny instrument do obrazowania Ziemi w zakresie światła od 450 nm do 900 nm (w trakcie prac badawczo -rozwojowych).
- Instrument do obrazowania Ziemi w zakresie światła widzialnego (w trakcie prac badawczo -rozwojowych).
- Moduł komunikacji laserowej dla małych satelitów.
- Moduł dedykowany dla satelitów o masie od 10 do 100 kg, przeznaczony do komunikacji pomiędzy satelitami a naziemną stacją optyczną (w trakcie prac badawczo -rozwojowych).
- Moduł wysoce wydajnej jednostki obliczeniowej. Przeznaczony dla małych satelitów (jednostka obliczeniowa o wydajności co najmniej 400 GOP/s).
- System hypercam służący do wykonywania zdjęć satelitarnych powierzchni Ziemi, w zakresie światła widzialnego i bliskiej podczerwieni oraz ich przetwarzanie na orbicie (w trakcie prac badawczo -rozwojowych).
Usługi:
- Opracowywanie algorytmów analizy i przetwarzania obrazów satelitarnych.
- Tworzenie oprogramowania dla podzespołów i instrumentów satelitarnych .
Klienci i partnerzy:
- Future Processing sp. z o. o.
- FP Instruments sp. z o. o.
- Europejska Agencja Kosmiczna
- Centrum Badań Kosmicznych PAN
- CEZAMAT PW sp. z o.o.
Projekt Intuition-1
Celem misji kosmicznej Intuition-1 jest przeprowadzenie obserwacji Ziemi z wykorzystaniem satelity z instrumentem hiperspektralnym i zaawansowanym przetwarzaniem danych na pokładzie z wykorzystaniem głębokich sieci neuronowych. Będzie to pierwszy na świecie satelita o mocy przetwarzania pozwalającej na segmentację obrazów hiperspektralnych na orbicie.
Intuition-1 będzie satelitą klasy 6U, w kształcie prostopadłościanu o wymiarach 10x22x36 cm, a jego waga w przybliżeniu wyniesie 10 kg.
Konsorcjum FP Space
Jesteśmy członkiem konsorcjum FP Space, które składa się z trzech śląskich przedsiębiorstw – Future Processing, FP Instruments i KP Labs. Celem konsorcjum jest wspieranie sektora kosmicznego poprzez świadczenie usług w zakresie tworzenia wysokiej jakości oprogramowania i sprzętu.