Wizytówka
Imię i nazwisko
Robert Magiera
Stanowisko
Prezes
Adres e-mail
Telefon
Opis działalności
Firma SpaceForest, działa w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni, tworzy i komercjalizuje nowe technologie, specjalizując się w Technice Mikrofalowej, Sztucznej Inteligencji, Elektronice oraz w Technologiach Rakietowych.
Produkty i usługi
Integrated applications
Produkty:
- FTS – Filter Tuning Software – oprogramowanie wspomagające post-produkcyjne strojenie komorowych filtrów mikrofalowych. FTS znacznie upraszcza i optymalizuje proces strojenia ręcznego, skraca także znacznie czas potrzebny na wyszkolenie personelu.
- Automatic Filter Tuning System – dedykowany wielogłowicowy robot do strojenia filtrów mikrofalowych. Umożliwia pracę z filtrami posiadającymi do czterech typów śrub strojących z automatyczną kontrolą momentu.
- Microstrip Line Measurment Station – urządzenie dydaktyczne do pomiaru rozkładu pola w liniach mikropaskowych.
Usługi:
- Projektowanie, prototypowanie i wykonawstwo specjalistycznych obwodów elektronicznych, urządzeń mikrofalowych oraz osprzętu antenowego,
- Symulacje elektromagnetyczne i mechaniczne
- Testy i naprawy sprzętu telekomunikacyjnego oraz specjalistycznych urządzeń elektronicznych,
- Testowanie eksperymentów na pokładzie własnych rakiet badawczych,
- Projektowanie i wykonawstwo precyzyjnych elementów mechanicznych.
Technologie
TD 1 On Board Data Systems
TD 2 Space System Software
TD 6 RF Payload and Systems
TD 7 Electromagnetic Technologies and Techniques
TD 8 System Design & verification
TD 19 Propulsion
Dodatkowe informacje
OBSZARY DZIAŁALNOŚCI W SEKTORZE KOSMICZNYM:
- Frequency generators
- Payloads Components,
- Embedded Software,
- Chemical Propulsion Systems,
- Research RocketsPROJEKTY SEKTORA KOSMICZNEGO:
- DEWI – (Dependable Embedded Wireless Infrastructure http://www.dewi-project.eu/). W latach 2014 – 2017 SpaceForest wraz z Thales Alenia Space opracował demonstrator bezprzewodowej sieci czujników do zastosowań w obiektach latających. Przykładem jest rakieta Ariane 5 Europejskiej Agencji Kosmicznej w której przewody czujników stanowią 70 % masy systemu awioniki. Demonstratorem tworzonej technologii była rakieta badawcza o średnicy 200 mm, wysokości 4m i wadze 40kg która przetestowała eksperymentalną sieć w locie naddźwiękowym na wysokość 5km.
- PLDRO – „Development of key technologies for frequency generators” – SpaceForest w 2015 roku wspólnie z RUAG Space AB brało udział w projekcie realizowanym dla Europejskiej Agencji Kosmicznej którego celem było zaprojektowanie generatora częstotliwości do zastosowań w satelitach telekomunikacyjnych lub technice radarowej. Projekt zakończył się sukcesem w grudniu 2015 roku. Wykonany generator (TRL 4) spełnił rygorystyczne parametry czystości sygnału wymagane przez firmy z rynku satelitarnego.
- PLDRO II – „Development and Qualification of Frequency Generators” – w 2016 roku rozpoczęły się dalsze prace nad generatorem w celu zwiększenia poziomu technologicznego i otrzymania tzw. EQM (ang. Engineering Qualified Model, TRL6). Projekt zakończy się w maju 2018 roku.
- MLO – „Development and Qualification of Dual Redundant Medium Power Master Signal Source” -projekt finansowany przez ESA, w ramach którego powstanie urządzenie dystrybuujące sygnał z niskoszumnego generatora PLDRO, do zastosowań przy konwersji częstotliwości na satelitach komunikacyjnych. Dwuletni projekt rozpoczął się w styczniu 2018 roku. MSS osiągnie poziom gotowości technologicznej TRL 6 po dwóch latach trwania projektu.
- SIR – „Sterowalna i odzyskiwalna rakieta suborbitalna z silnikiem hybrydowym SF1000 bazującym na ekologicznych materiałach pędnych”, projekt dofinansowany w ramach programu PO IR 1.1.1. NCBR zakłada budowę komercyjnej rakiety suborbitalnej zdolnej do wynoszenia ładunku o masie 50 kg na wysokość minimum 100 km n.p.m. Rakieta o długości około 10 metrów i średnicy około 50 cm będzie ważyć (gotowa do startu) około 800 kg z czego pól tony przypadać będzie na same materiały pędne. Rozpoczęcie 5-cio letniego projektu zaplanowano na kwiecień 2018 roku.
- WPT -„Wireless Power Transfer” – wewnętrzny projekt SpaceForest typu proof-of-concept, mający na celu zweryfikowanie możliwości bezprzewodowego przekazywania energii w konkretnych zastosowaniach aplikacyjnych. W ramach projektu powstaje kompletny system zarówno część strony nadawczej wyposażonej w układy sterowania wiązką anten, generatory, wzmacniacze oraz część strony odbiorczej: anteny, układy przemiany energii elektromagnetycznej na napięcie stałe, moduły sieci bezprzewodowej. Rozwiązanie to ma za zadanie całkowitej eliminacji okablowania sieci czujników w wymagającym środowisku, na przykład na pokładach satelitów.
Klienci i partnerzy:
Ruag Space AB, Tesat-Sacecom, Keysight Technologies