Konsorcjum, na czele którego stoi firma Dronehub (dawniej Cervi Robotics) przygotuje projekt oprogramowania do tworzenia automatycznych ortofotomap z użyciem dronów oraz przesyłania i archiwizacji zebranych danych. NCBiR przyznała 6,9 mln zł na opracowanie systemu, który w przyszłości posłuży przygotowywaniu obrazów powierzchni terenu bez potrzeby angażowania człowieka i to na dużych obszarach.
Rozwiązanie umożliwiające dronom korzystanie ze stacji dokujących, gdy te będą w ruchu. Dzięki temu drony będą mogły realizować starty i lądowania, a także wymianę lub ładowanie baterii, bez tracenia czasu na powrót do stacjonarnej bazy dokującej. Zastosowanie rozwiązań oferowanych przez Dronehub pozwala dronom na wykonywanie misji bez ingerencji człowieka oraz w trybie ciągłym. Firma opracuje także precyzyjne algorytmy, dzięki którym dron realizujący misję będzie mógł korzystać ze stacji dokującej, gdy ta będzie się poruszać i to z prędkością dochodzącą do 30 km/h.
Rozwiązanie znajdzie zastosowanie przede wszystkim w rolnictwie, obiektach przemysłowych oraz w monitoringu i ochronie, w tym w zadaniach realizowanych przez publiczne służby mundurowe.
Grant został przyznany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju z programu operacyjnego „Inteligentny Rozwój 2014-2020”. Projekt został rozpisany na 25 miesięcy – od lutego 2021 r. do lutego 2023 r.
Dronehub jest jedynym na świecie producentem stacji dokującej umożliwiającej automatyczną wymianę baterii w dronie. Dzięki temu, statki mogą bez udziału człowieka wykonywać misje w trybie 24/7. Rozwiązania Dronehub są przeznaczone do monitoringu, inspekcji i pomiarów w przemyśle i rolnictwie. Spółka jest członkiem Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego. Współpracuje projektowo z Europejską Agencją Kosmiczną i Europejską Agencją Obrony. Z oprogramowania i sprzętu Dronehub korzystają m.in. polskie rafinerie.
Rys. Dronehub.