Naukowcy z Centrum Badań Kosmicznych PAN pomogą w badaniu rozbłysków słonecznych.

Misja CubIXSS (od: CubeSat Imaging X-ray Solar Spectrometer) opiera się na niewielkim nanosatelicie 6U. Naukowcy mają nadzieję, że umożliwi im to zrozumienie procesów termicznych i nietermicznych zachodzących podczas wybuchów słonecznych. Obserwacje będą prowadzone z użyciem takich urządzęń jak spektrofotometry rentgenowskie i innowacyjne spektrografy obrazujące. Urządzenia zostaną umieszczone na pokładzie satelity CubIXSS.

Inżynierowie z CBK PAN będą odpowiedzialni za budowę kamery do obrazowania spektrografu MOXSI (Multi-Order X-ray Spectral Imager). Biorąc pod uwagę ich ogromne doświadczenie w podobnych projektach, zajmą się również budową spektrofotometrów SXS, a także kalibracją i interpretacją danych rejestrowanych przez satelitę.

Projekt jest bardzo prestiżowy. CBK PAN będzie częścią globalnego zespołu składającego się z takich instytucji jak: Southwest Research Institute, NASA Goddard Space Flight Center, University of Colorado, Lockheed Martin Solar, Astrophysics Laboratory i Massachusetts Institute of Technology.

Solar Orbiter

To nie jedyny projekt dotyczący badania Słońca, który będzie realizowany przez CBK. Instytut uczestniczy także w misji Europejskiej Agencji Kosmicznej „Solar Orbiter”, która rozpoczęła się 10 lutego br. wystrzeleniem w przestrzeń kosmiczną sondy o tej samej nazwie. Jej celem będą badania z zakresu fizyki Słońca i fizyki heliosfery z pozyskane dane pozwolą naukowcom odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób Słońce generuje i podtrzymuje heliosferę – plazmową otoczkę w której zanurzony jest Układ Słoneczny. Sonda ma za zadanie zbliżyć się do Słońca na odległość zaledwie 42 mln km.

Na pokładzie Solar Orbiter znajduje się dziesięć urządzeń naukowych, w tym teleskop rentgenowski STIX, opracowany przez CBK PAN. Urządzenie będzie dostarczało do dziesięciu wysoko rozdzielczych zdjęć Słońca na sekundę, co umożliwi precyzyjnie wskazanie kiedy i z jakiego regionu na naszej gwieździe nastąpiła emisja elektronów w przestrzeń międzyplanetarną. Prace konstrukcyjne nad instrumentem zrealizował międzynarodowy zespół, w skład którego wchodzili także naukowcy ze Szwajcarii, Czech, Niemiec i Francji.

Zdj. CBK PAN