Pięć nowych podmiotów dołączyło w ostatnich miesiącach do grona członków Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego. Jest to rezultat wzrastającej pozycji Związku w sektorze kosmicznym. Organizacja odgrywa coraz większą rolę we wspieraniu rozwoju biznesowego podmiotów oraz promocji branży.
W październiku do grona członków Związku dołączyła Agencja Rozwoju Przemysłu S.A., która od lat współpracuje z ZPSK w organizacji programu stażowego „Rozwój kadr sektora kosmicznego”. ARP jest także liderem konsorcjum odpowiadającego za utworzenie Inkubatora Biznesowego Europejskiej Agencji Kosmicznej w Polsce (ESA BIC Poland) w Rzeszowie. Ponadto prowadzi specjalną linię pożyczkową dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą w sektorze technologii kosmicznych oraz współpracujących z organizacjami narodowymi lub międzynarodowymi, których celem jest eksploracja i wykorzystanie przestrzeni kosmicznej (np. ESA, GSA, EDA, agencje narodowe, a także firmy typu PRIME).
W październiku br., wraz z ARP, do Związku przystąpiły także firmy: Sat Agro Sp. z o.o. (Warszawa) i Proximo Aero Sp. z o.o. Sp. k. (Rzeszów). Pierwsza z nich zajmuje się obserwacjami satelitarnymi w obszarze rolnictwa. Sat Agro posiada usługę dostępną na swojej stronie internetowej, która umożliwia abonentom dostęp do zdjęć satelitarnych NASA, ESA oraz grupy prywatnych operatorów. Dzięki nim rolnicy mogą tworzyć, na potrzeby własnej działalności, plany precyzyjnego dawkowania dla maszyn rolniczych, optymalnego stosowania nawozów, środków ochrony roślin i materiału siewnego, a także badania gleby w żywieniu roślin czy nawadniania. Z kolei druga firma – Proximo Aero – specjalizuje się w projektowaniu i konstrukcjach, przeprowadzaniu symulacji i obliczeń oraz technologiach przyrostowych. Spółka istnieje od 2018 r.
We wrześniu br. do Związku przyłączyła się Progresja Space Sp. z o.o. (Kraków). Firma jest polskim start-upem zajmującym się projektowaniem, produkcją i sprzedażą systemów napędowych dla małych satelitów, w szczególności nanosatelitów. Progresja Space prowadzi prace badawczo-rozwojowe nad różnymi technologiami napędów – zarówno elektrycznymi jak i chemicznymi. Celem spółki jest wprowadzenie na rynek gotowych do integracji systemów napędowych dla firm prywatnych z sektora kosmicznego. Produkty służyć będą do utrzymywania konstelacji satelitów, zmiany i podtrzymywania orbity, kontroli orientacji, a także usuwaniu satelitów poprzez deorbitację.
Jeszcze w połowie tego roku nowym członkiem ZPSK stała się firma Microamp Solutions Sp. z o. o. z Lublina. To kolejny technologiczny startup, tym razem ze ściany wschodniej, zajmujący się rozwojem i wdrażaniem innowacyjnych układów radiowych (RF) dla nowoczesnych sieci 5G i systemów komunikacji bezprzewodowej. Jest to jedyna firma w Europie Środkowo-Wschodniej zajmująca się rozwojem sprzętu radiowego do zastosowań komercyjnych w bezprzewodowych sieciach komórkowych 5G. Microamp Solutions chce być światowym liderem na rynku rozwiązań RF.