REXUS/BEXUS (Rocket-borne Experiments for University Students/Balloon-borne Experiments for University Students) to program powstały w 2007 r. poprzez podpisanie porozumienia pomiędzy Szwedzką Agencją Kosmiczną (SNSA) i Niemiecką Agencją Kosmiczną (DLR) przy współpracy Europejskiej Agencji Kosmicznej. REXUS/BEXUS skupia się na badaniach naukowych przeprowadzanych przez studentów za pomocą balonów wysokościowych oraz rakiet sondażowych. Rakiety i balony w ramach programu startują ze szwedzkiego kosmodromu w Esrange. Przez 10 lat programu odbyło się 147 eksperymentów.
Do Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego zgłosił się zespół z Politechniki Warszawskiej i tym sposobem ZPSK objął patronatem honorowym jeden z eksperymentów w ramach programu REXUS/BEXUS. Został on nazwany LUSTRO, czyli Light- and Ultraviolet Strato- and Tropospheric Radiation Observer, stworzyły go osoby działające w Studenckim Kole Astronautycznym istniejącym przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej. Eksperyment przeprowadzony w ramach programu REXUS/BEXUS ma za zadanie sprawdzenie, jakie modyfikacje zachodzą w promieniowaniu, gdy zmieniają się warunki atmosferyczne w stratosferze. Przede wszystkim chodzi o wpływ zachmurzenia oraz różnic w gęstości atmosfery na intensywność promieniowania ultrafioletowego docierającego do powierzchni Ziemi. Otrzymane z eksperymentu dane mogą posłużyć do stworzenia trójwymiarowego zobrazowania promieniowania. Sponsorem głównym projektu została firma zrzeszona w strukturach ZSPK – PCO S.A.
Każdy z eksperymentów w programie REXUS/BEXUS musi przejść procedurę składającą się z 5 części: przeglądu wstępnego, przeglądu krytycznego, budowania i testowania eksperymentu, przygotowania końcowego oraz analizy danych i raportowania.
Z roku na rok reprezentanci polskich uczelni coraz chętniej biorą udział w tym programie. W ramach 11 cyklu programu REXUS/BEXUS, w którym bierze udział projekt LUSTRO, wezmą udział także dwa inne zespoły z Polski – z Politechniki Gdańskiej z eksperymentem HEDGEHOG oraz z Politechniki Wrocławskiej z eksperymentem TRACZ.
Misją ZPSK jest wspieranie rozwoju kadr sektora kosmicznego, w związku z czym aktywnie obserwuje poczynania polskich studentów m.in. w programie REXUS/BEXUS. Pozwala on na zdobycie istotnego doświadczenia, a także jest najczęściej początkiem drogi w karierze związanej z sektorem kosmicznym, przykładem tego może być członek ZPSK przedsiębiorstwo Scanway Sp. z o.o., która obecnie wspiera mentorsko projekty TRACZ i HEDGEHOG.
Wszystkim drużynom biorącym udział w tegorocznej edycji REXUS/BEXUS życzymy powodzenia!