Już po raz drugi Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego oraz Polska Agencja Kosmiczna wspierały promocję podmiotów tworzących polski sektor kosmiczny podczas MSPO.  W tegorocznej edycji prawie 20 krajowych podmiotów skorzystało ze wspólnego stoiska polskiego sektora kosmicznego.

Celem organizacji stoiska była promocja osiągnięć i potencjału podmiotów krajowego przemysłu kosmicznego oraz stworzenie miejsca do rozmów ich przedstawicieli z partnerami biznesowymi.

Lista podmiotów prezentujących się na wspólnym stoisku oraz lista podmiotów obecnych na targach.

Na stoisku można było obejrzeć ciekawe eksponaty tj.: model satelity SAR firmy ICEye, system do obserwacji obiektów w przestrzeni kosmicznej firmy Sybilla, model rakiety Bigos-4 firmy SpaceForest czy demonstrator multispektralnego scanera z rotującym lustrem firmy Scanway. Były też przekazywane informacje i materiały dotyczące działalności krajowych przedsiębiorstw rozwijających technologie kosmiczne. Jak komentuje Pani dr inż. Barbara Wajnchold z InPhoTech Sp. z o.o.: „Zależy nam na tym aby naszą spółkę identyfikowano jako firmę, która działa także w sektorze kosmicznym, stąd możliwość wzięcia udziału w wystawie była dla nas bardzo ważna. Na pewno bardzo pomocne były katalogi ZPSK oraz PAK. Wiele technologii fotonicznych związanych z kosmosem znajduje zastosowanie w obronności  np. w monitorowaniu infrastruktury krytycznej  czy lotnictwie. Myślę, że wspólne rozmowy obu tych sektorów są bardzo ważne i mogą przynieść wartość dodaną.” Potwierdza to również dr Aleksandra Bukała, Dyrektor Zarządzający Creotech Instruments S.A.: „Możemy zaprezentować własne osiągnięcia i porozmawiać z partnerami i potencjalnymi klientami. Mamy też okazję lepiej poznać branżę zbrojeniową oraz oczekiwania Sił Zbrojnych RP i wykorzystać to, czego nauczyliśmy się w inżynierii kosmicznej na rzecz bezpieczeństwa i obronności. Polska potrzebuje zastrzyku nowych technologii w tym obszarze, a firmy kosmiczne mogą przyczynić się do podniesienia krajowego potencjału przemysłu obronnego.”

O tym jak istotna jest współpraca technologii kosmicznych z obronnymi podkreśla płk Rafał Borek, Dyrektor Departamentu Projektów Obronnych Polskiej Agencji Kosmicznej: „Oferta polskich podmiotów przemysłu kosmicznego dla sektora obronności i bezpieczeństwa cały czas się rozwija się. Warto tu wspomnieć o rozwiązaniach dla satelitarnego rozpoznania sytuacji na Ziemi oraz śledzenie obiektów w kosmosie czy o produktach z dziedziny bezpiecznej komunikacji satelitarnej i nawigacji dla wojska i administracji publicznej. Obszary te wiążą się bezpośrednio z dużymi programami KE – SST oraz GovSatCom, w których Polska chce uczestniczyć, o co czyni starania m.in. Polska Agencja Kosmiczna. Również rozwijane aktualnie w Polsce projekty naukowe silników rakietowych i systemów sterowania to rozwiązania o charakterze podwójnego zastosowania, które – podobnie jak cywilne konstrukcje demonstratorów technologii rakietowych – mogą w przyszłości stanowić podstawę dla rozwiązań obronnych. Potrzeby obronne i bezpieczeństwa były i są jednym z kół zamachowych rozwoju technologii kosmicznych na świecie, dlatego cieszymy się, że kolejny rok z rzędu na stoisku podczas MSPO gościmy przedstawicieli polskich przedsiębiorstw, którzy mogą tu zaprezentować swoje rozwiązania i rozpoznać potrzeby sektora obronnego.”

 

W zeszłorocznej, 25. edycji MSPO wzięła udział rekordowa liczba 618 firm z 28 krajów. Imprezę wtedy odwiedziło ponad 35 tysięcy zwiedzających. „Targi MSPO są największe w naszym regionie Europy. Przyjeżdżają na nie przedstawiciele wiodących firm świata z branży zbrojeniowej i kosmicznej. – opowiada Pani dr Bukała i podkreśla, że PAK i ZPSK umożliwiają polskim firmom, w tym przede wszystkim MŚP, udział w tak ważnej imprezie.

Tegoroczna edycja tarów MSPO Kielce 2018 odbyła się pod hasłem 100-lecia Niepodległego Państwa Polskiego. Odwiedził ją Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda oraz Minister Obrony Narodowej Pan Mariusz Błaszczak. Firma Hertz Systems natomiast zorganizowała specjalne spotkanie z gen. Mirosławem Hermaszewskim.

Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego ma nadzieję, że w przyszłym roku po raz kolejny będziemy mogli wspierać członków ZPSK i promować wykorzystanie technologii kosmicznych w technologiach wojskowych.

 

[rl_gallery id=”3341″]