Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego, Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. oraz Polska Agencja Kosmiczna organizują wspólną przestrzeń podczas 69 Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego (IAC) ,który odbędzie się od 1 do 5 października.

Gospodarzem tegorocznego International Astronautical Congress jest Brema – główne niemieckie miasto kosmiczne i jedno z głównych centrów kosmicznych Europy. W Bremen Międzynarodowemu Kongresowi Astronautycznemu będą towarzyszyły także inne wydarzenia, takie jak Space Generation Congress (SGC) organizowany przez Space Generation Advisory Council (SGAC) oraz warsztaty organizowane przez Biuro ONZ ds. Przestrzeni Kosmicznej (UNOOSA) i Międzynarodową Federacje Astronautyczną (IAF). Jednakże IAC to jedynie kulminacja wydarzeń kosmicznych w Bremen, na cały rok 2018 zostały zaplanowane liczne przedsięwzięcia artystyczne i popularyzujące wiedzę z zakresu eksploracji przestrzeni kosmicznej.

Międzynarodowy Kongres Astronautyczny natomiast składa się z programu konferencji naukowych i wystawy kosmicznej. Jest to jedyna okazja w roku, kiedy to około 4000 pomiotów sektora kosmicznego z całego świata spotyka się w jednym miejscu. Hasłem nadchodzącego kongresu jest „IAC 2018 – involving everyone”, ponieważ wizją organizatorów jest bardziej zróżnicowany sektor kosmiczny. Dlatego też organizatorzy kładą szczególny nacisk na nową generację ekspertów, rozwój równych szans, integrację nowych krajów i start-upów w globalną sieć kosmiczną, a także zwiększenie udziału społeczeństwa.

Progam Kongresu to ponad 180 sesji technicznych, codzienne wykłady, panele dyskusyjne i związane z nimi wydarzenia. Tegoroczna edycja przewiduje także sesje matchmakingowe dla zainteresowanych podmiotów. Międzynarodowy Kongres Astronautyczny to również możliwość poznania ważnych graczy światowego kosmicznego rynku, takich jak NASA, JAXA czy DLR.

Wydarzenie stanowi doskonałą okazję do promocji polskiego sektora kosmicznego wśród potencjalnych partnerów, co jest jednym z głównych zadań wspólnego stoiska ZPSK-PAK-ARP na IAC. Na stoisku będą także obecni przedstawiciele polskich przedsiębiorstw z sektora kosmicznego, którzy zaprezentują swoje kompetencje. Planowany jest również koktajl networkingowy.

Polskie przedsiębiorstwa biorą także udział w sesjach plenarnych. Astronika Sp. z o.o. będzie miała wystąpienie pt. Penetrating planets’ subsurface – lessons learnt from hammering mechanisms for InSight HP3 and LunarDrill, z kolei Instytut Lotnictwa przedstawi zagadnienie pt. Challenges of Developing a Solid Rocket Motor for Direct Deorbitation. Prezentacja wygłoszona przez firmę SpaceForest Sp. z o.o. będzie Development of a Radial Strap-on Antenna for a Suborbital Sounding Rocket.

Szczegółowy program znajdą państwo na stronie wydarzenia.

Serdecznie zapraszamy do udziału w wydarzeniu i do odwiedzenia stoiska polskiego sektora kosmicznego nr C 88!