48 godzin kreatywnej pracy 19 zespołów z Podkarpacia zaowocowało projektami, które otrzymają szansę, aby zawalczyć o wyjazd do siedziby NASA. Zwycięzcą pierwszej rzeszowskiej edycji globalnego hackathonu pt. „NASA Space Apps Challenge” został zespół Gathered, który stworzył aplikację ułatwiającą zbieranie danych publikowanych przez agencje kosmiczne. Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego był partnerem wydarzenia.

W dniach 2 i 3 października br., ponad 450 zespołów z całego świata przyjęło wyzwanie agencji kosmicznej w ramach 10. edycji globalnego hackathonu NASA Space Apps Challenge. W wydarzeniu w Polsce wzięło udział ponad 3,5 tysiąca osób, które chcą współtworzyć kosmiczne rozwiązania. Po raz pierwszy wśród ponad 320 lokalizacji, w których organizowane było wydarzenie, znalazł się Rzeszów. W podkarpackiej edycji do zadań przystąpiło 19 zespołów, z których jury wybrało trzy najlepsze.

Pierwsze miejsce hackathonu NASA Space Apps Challenge Rzeszów 2021 zajął trzyosobowy zespół Gathered, który opracował aplikację, która w zrozumiały dla przeciętnego użytkownika sposób prezentuje dane publikowane przez NASA. Na drugim miejscu znalazł się zespół SuperCluster, którego członkowie stworzyli serwis internetowy prezentujący, jak krok po kroku stworzyć balon stratosferyczny. Projekt został opracowany z myślą o uczniach na każdym etapie edukacji, którzy chcą poszerzać wiedzę z zakresu kosmosu. Trzecie miejsce zajął międzynarodowy zespół RDDT, który w ramach hackathonu zaprojektował serwis internetowy mapujący kosmiczne śmieci w czasie rzeczywistym. Aby prezentacja istotnego problemu była przystępna dla każdego, autorzy zdecydowali się oznaczyć kosmiczne śmieci za pomocą ogromnych gumowych kaczek. Nagrody przyznawało jury składające się z przedstawicieli organizatora i partnerów, ekspertów sektora kosmicznego.

Trzy zwycięskie zespoły otrzymają nagrody finansowe, których łączna pula wyniosła 30 tysięcy złotych, zaproszenia na staże do międzynarodowych firm z branży kosmicznej współpracujących z PCI oraz upominki od Partnerów wydarzenia.

Organizatorami globalnego hackathonu NASA w Rzeszowie byli Podkarpackie Centrum Innowacji oraz Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania. Wśród Partnerów Akademickich znaleźli się: Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza,  Uniwersytet Rzeszowski, Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna w Jarosławiu i Karpacka Państwowa Uczelnia w Krośnie. Partnerami branżowymi podkarpackiej edycji NASA Space Apps Challenge 2021 byli: Sektorowa Rada ds. Kompetencji Przemysłu Lotniczo-Kosmicznego Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego, Amerykańska Izba Handlowa, Boeing, Creotech Instruments, PZL-Mielec LMCO, EXATEL, KP Labs, CloudFerro, Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk oraz Astronika. Branżowym partnerem międzynarodowym był SES.